Prowansalskie akcenty w naszym mieszkaniu

Prowansja jest południowym regionem Francji, który znany jest z wiejskiego stylu. Ma on swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz. Prowansalskie wnętrza cechują się wyjątkowym urokiem, który powstaje na skutek odpowiedniego doboru mebli i koloru. Dominują przy tym ciepłe barwy, które kojarzą się z rodzinną atmosferą i przytulnością. Czego nie może zabraknąć w prowansalskim mieszkaniu? Z pewnością będzie to lawenda. Jej zapach jest bowiem podstawą, który nadaje właściwy charakter mieszkaniu. Równie charakterystyczne jest czerwone wino. Warto zatem ustawić kilka butelek tego trunku w kuchni bądź w salonie.

Styl prowansalski często kojarzony jest z romantycznym. Powodem tego są jasne, delikatne barwy. Bardzo ważnym pomieszczeniem jest kuchnia. Podstawowym wymogiem w jej urządzaniu jest przestronność oraz funkcjonalność. Dominującym kolorem jest biel, beże bądź ecru. W kuchni znajduje się wiele dodatków i artykułów dekoracyjnych. Całość jest powiązana ze sobą i bardzo harmonijna. W podobny sposób urządzony jest salon.

Również i w tym pomieszczeniu dominują jasne kolory. Podłoga zazwyczaj wykonana jest z drewna lub z kamienia. Meble mogą być artystycznie postarzane. Stosuje się naturalne tkaniny. Najczęściej wybierane są pastelowe obicia mebli tapicerowanych. Jako element dekoracyjny może posłużyć ceramika. Unikalny klimat mieszkania warto zaakcentować za pomocą mosiężnego koszyka oraz koszów wiklinowych. W koszach tych mogą znajdować się świeże owoce lub kwiaty.