Optyczne powiększanie mieszkania

Bez względu na to czy wyczerpały się już wszystkie możliwości fizycznego powiększania przestrzeni w kawalerce, czy też właśnie się do niej wprowadzamy, dobrze pomyśleć o wizualnym powiększeniu przestrzeni. Istnieje kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać, aby optycznie powiększyć przestrzeń.

Pierwszą i najważniejszą zasadą są jasne kolory. Najlepiej oczywiście sprawdza się śnieżna biel, nadają się jednak również jasno-pastelowe kolory. Zasada ta ma zastosowanie zarówno w stosunku do ścian, jak i podłóg, a nawet mebli i dodatków.

W miarę możliwości trzeba też unikać wzorów – szczególnie tych skomplikowanych. Jeśli już naprawdę jest taka potrzeba, to zdecydowanie lepszy będzie subtelny ornament. Druga, niemal równie ważne rzecz to światło.

Czego w zakresie przestronności nie osiągniemy jasnymi barwami, to należy właśnie dopełnić odpowiednią grą świateł. Pamiętać przy tym trzeba, że równie istotne jest tu światło naturalne jak i sztuczne oświetlenie. Należy więc pamiętać o dobrej ekspozycji tak jednego, jak i drugiego.

Choć nie jest to absolutnie koniecznie, to pogłębić efekt przestronności można meblami o zaokrąglonych krawędziach. Z idących dalej ingerencji można też wymienić wstawianie w ściany luksferów, czy też nawet wyburzanie całych ścian i zastępowanie ich czy to luksferami, czy to drzwiami przesuwnymi. Niewiele to jednak da, jeśli nie będziemy przestrzegali podstawowych zasad wymienionych na początku artykułu.