Firany aż do ziemi

Salon to nie tylko meble wypoczynkowe czy telewizor, ale także okna, które zwykle są zasłonięte. Tradycyjne firany nadal są stałym elementem wyposażenia wielu domów – i nie ma w tym nic złego. Podobnie jak w zasłonach, które doskonale sprawdzają się od pokoleń. I jedne i drugie możemy zresztą zawiesić w niestandardowy sposób, zasłaniając np. jedynie narożniki okna, dzięki czemu nadamy pomieszczeniu wiele klasycznego uroku. Jednocześnie zaimponujemy znajomym niestandardowym elementem wyposażenia.

Gdy jednak chcemy zawiesić zasłony i firany bez dodatkowych zabiegów, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na długość tych elementów. Stosując nieodpowiednią długość firan i zasłon bardzo łatwo zaburzyć właściwe proporcje pomieszczenia. Może się więc zdarzyć, że doskonale dopasujemy wypoczynek do dywanu i umiejętnie skomponujemy oświetlenie, a cały efekt zaburzymy zbyt krótką firaną. Aby uniknąć takiego scenariusza, najlepiej powiesić długie firany i zasłony, sięgające niemal do ziemi. Mimo że będą one nieco bardziej kłopotliwe podczas sprzątania oraz prania, to wizualna spójność salonu jest tego warta.

Równie istotna jest długość karniszy. Powinniśmy zadbać o to, aby wystawały one przynajmniej 20 cm. z każdej strony poza ramę okna oraz znajdowały się minimum 5 cm. ponad nią. Takie odległości sprawią, że firany i zasłony będą w stanie całkowicie zasłonić okno, gdy zajdzie taka potrzeba – co jest zaletą zarówno praktyczną, jak i estetyczną.